معاون رئیس جمهور

آخرین وضعیت طرح تولید ۲۰ هزار مگاوات برق

محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نشست رسانه ای سازمان انرژی اتمی ایران ضمن تبریک روز ۲۰ فروردین هجدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای و روز ملی صنعت هسته‌ای در خصوص

به گزارش پایگاه خبری اعتدال آنلاین محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نشست رسانه ای سازمان انرژی اتمی ایران ضمن تبریک روز ۲۰ فروردین هجدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای و روز ملی صنعت هسته‌ای در خصوص جنایات رژیم صهیونیستی گفت: از ظلم و جوری که با وحشی گری صهیونیست‌ها شکل گرفته اگرچه غمگین هستیم ولی انشاءالله بیداری جهانی با مقاومت مردم فلسطین این شجره ناپاک را از بین ببرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی، خاطر نشان کرد: در بدو ورود در سازمان انرژی اتمی سعی در از بین بردن هیاهوی هسته ای و تاکید بر توسعه در همه زمینه‌ها داشته‌ایم و در همین راستا آنچه ضرورت داشت سند جامع راهبردی سازمان بود که برای اولین بار تهیه و تصویب شد.

اسلامی افزود: در سال ۱۴۰۱، ۱۵۹ دستاورد را معرفی کردیم و مورد بهره برداری قرار گرفت و در ۱۴۰۲ همین رویکرد پرشتاب ادامه داشت‌ و ۱۵۰ دستاورد در این سال رونمایی شد.

معاون رئیس جمهور، تصریح کرد: در سال ۱۴۰۲ گام های موثری را برداشتیم .به طور مشخص حجم فعالیت‌های بخش پرتودهی ۲.۵ برابر سال قبل از آن بود.

وی همچنین عنوان داشت: این نکته از آنجا حائز اهمیت است که بحث پرتودهی در سلامت و در حوزه زیست محیطی تاثیر گذار است و ما در رادیو داروها ۱۵ دستاورد جدید را ثبت کردیم. بحث استفاده ار اشعه آلفا برای اولین بار در دنیا صورت گرفته است و با استفاده از این فناوری توانسته‌ایم در مرز دانش باشیم و به بیماران سرطانی کمک شایانی کنیم و اکنون رادیو داروها در بحث درمانی روی تومورهای سرطانی فاز بالینی خود را طی می کند. همچنین ما سال گذشته توانستیم کلینیک‌های زخم را راه اندازی کنیم که در ۳بیمارستان تهران فعالیت‌ها آغاز شده است و اعلام آمادگی‌کرده‌ایم تا ۵۰ مرکز درمان زخم‌های بدخیم که عمدتا زخم دیابتی یا زخم بستر هست را فراهم کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: از پلاسما برای تصفیه فاضلاب صنعتی نیز استفاده خواهد شد که این مهم در سال جاری در مقیاس صنعتی بکار می‌رود. ما همچنین سامانه‌های پرتودهی را در ۱۲ قطب طراحی کرده ایم و مکان آنها انتخاب شده است. در سال جهش تولید با مشارکت مردم ما روی این موضوع تاکید داریم و این ۱۲ قطب زود هنگام‌تر به بهره برداری خواهد رسید تا در هر یک از این قطب‌ها حداقل یک سامانه وجود داشته باشد. گام اول که گام ریسک است را خود سازمان هزینه می کند و گام های بعدی را بخش خصوصی هزینه خواهند کرد.

اسلامی با اشاره به اینکه ما سامانه‌های پرتودهی از ضایعات ۳۰ میلیون تنی کشاورزی جلوگیری می‌کنیم خبر داد: این اقدام گام اساسی در جهش تولید را رقم خواهد زد؛ چراکه از ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی کنونی، با توسعه سامانه‌های پرتودهی از ضایعات بالا جلوگیری می‌شود و به امنیت غذایی و سلامت کمک بزرگی خواهد کرد. در همین راستا از ماه اردیبهشت شروع به افتتاح این سایت‌ها با اولویت‌هایی که وزارت جهاد کشاورزی تعیین می‌کند خواهیم کرد.

وی با تاکید بر این موضوع که طرح ۲۰ هزار مگاوات از سال گذشته آغاز شده است گفت: نیروگاه‌های ۲ و ۳ در بوشهر و سایر پروژه‌ها در ساحل خلیح فارس و دریای مکران در حال اجراست. ما در رویداد اول تهیه زمین، انتخاب سایت، مطالعات تفضیلی و آماده سازی کارگاه را داریم که از استان هرمزگان را در اسفند ماه گذشته با حضور آقای رئیس جمهور آغاز کردیم. در استان خوزستان نیروگاه کارون وارد مرحله دوم عملیات خواهد شد و بتن‌ریزی نیروگاه کارون را نیز خواهیم داشت. در نیروگاه ۲ و ۳ بوشهر از ۳ هزار نفر به ۵ هزار نفر نیروی فعال مشغول به کار خواهیم رسید و در ماه اردیبهشت همراه با همکار خارجی وارد مرحله دو آن خواهیم شد.

اسلامی گفت: سال آینده پنجاهمین سال تاسیس سازمان انرژی اتمی می‌باشد و این سازمان در ماه اردیبهشت اولین کنفرانس بین المللی هسته‌ای را برگزار خواهد کرد. در این کنفرانس روایت فشار ظالمانه را در این کنفرانس خواهیم داشت و به بیان حقایق و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران خواهیم پرداخت.

وی در پایان سخنان خود ضمن تشکر از اصحاب رسانه عنوان داشت: استکبار تحمل خودباوی ما در صنعت هسته ای را ندارد اما کشور مسیر خود را در صنعت هسته ای دنبال کرده و این برگ زرینی در افتخارات ملت ایران است.