امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 28 February , 2024
امروز : چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲ - 19 شعبان 1445
شناسه خبر : 24416
  پرینتخانه » آخرین اخبار, خبر شاخص, دولت تاریخ انتشار : ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۲ | ارسال توسط :

واکنش رئیس جمهوری به پرونده فساد واردات چای | دولت هم اصلاحات ساختاری و هم اصلاحات رفتاری را پیگیری می‌کند | ما توسعه همراه با عدالت می‌خواهیم

سید ابراهیم رئیسی؛ رئیس‌جمهور صبح امروز در افتتاحیه همایش اقتصاد ایران طی سخنانی با تأکید بر اینکه انتظار مردم از دولت، صاحب‌نظران و اندیشمندان وقوع یک تحول در همه حوزه‌هاست، عنوان کرد: این نگاه تحولی باید مورد توجه همه باشد.
واکنش رئیس جمهوری به پرونده فساد واردات چای | دولت هم اصلاحات ساختاری و هم اصلاحات رفتاری را پیگیری می‌کند | ما توسعه همراه با عدالت می‌خواهیم

به گزارش پایگاه خبری اعتدال آنلاین، سید ابراهیم رئیسی؛ رئیس‌جمهور صبح امروز در افتتاحیه همایش اقتصاد ایران طی سخنانی با تأکید بر اینکه انتظار مردم از دولت، صاحب‌نظران و اندیشمندان وقوع یک تحول در همه حوزه‌هاست، عنوان کرد: این نگاه تحولی باید مورد توجه همه باشد.

وی افزود: این تحول برای دولت و اتاق‌های فکر در محافل علمی، دانشگاهی و حوزوی یک ضرورت است و باید در دستورکار قرار گیرد. رئیس‌جمهور بیان کرد: باید اقتصاد ما علم‌پایه باشد؛ در کشور ما انتخابات وجود دارد و دولت‌ها و مجالس می‌آیند و می‌روند و هر کدام نیز نگاه خود را دارند؛ اگر کارها مبتنی بر کار علمی باشد؛ ماندگار خواهد شد. رئیسی اظهار داشت: باید نظریه‌ای که در دانشگاه متقن بوده، اجرا شده و نظرات و انتقادات هم مطرح شود؛ اما باید بدانیم که اجرا، میدان آزمون و خطا نیست.

وی با اشاره به فساد اخیر در واردات چای تصریح کرد: این مسئله در سال اول دولت کشف شد و تاکنون چهار میزگرد هم در رسانه ملی درباره آن برگزار شده است؛ حالا مردم منتظرند بعد از ۹ ماه اقدامی در این زمینه صورت بگیرد.

مهم، اجرای عدالت اقتصادی است چه ارسطویی و چه علوی

وی ادامه داد: آن‌چه اهمیت دارد این است که عدالت اقتصادی چه تعریف قدیمی ارسطویی چه تعریفی که امام علی(ع) دارد را اجرا کنیم. همه باید برای عدالت در توزیع ثروت و عدالت اقتصادی تلاش کنیم. رهبری فرمودند توسعه ضرورتی اجتناب ناپذیر است اما باید با عدالت همراه باشد. برخی جوامع توسعه یافته هستند اما از عدالت در آن‌جا خبری نیست. ما توسعه همراه با عدالت می‌خواهیم.وی با اشاره به اهمیت عدالت اقتصادی خاطر نشان کرد: عدالت در توزیع ثروت و هم‌چنین عدالت اقتصادی مهم است؛ توسعه باید در پرتو عدالت اقتصادی و اجتماعی باشد، جامعه باید با این شرایط، توسعه یابد.

معیاری مثل آمایش سرزمینی در نظر بگیریم و عدالت را براساس این معیار اجرا کنیم. آمایش سرزمینی یکی از معیارهای اجرای عدالت اقتصادی است. با استفاده از آمایش سرزمینی می‌توان برنامه‌ریزی کرد که چگونه ثروت به‌صورت عادلانه توزیع می شود.

مردم پایه بودن اقتصاد موضوع مهمی است

وی با بیان این‌که «هرجا دولت خودش وارد شود و مردم را به حساب نیاورد، مشکل ایجاد می‌شود»، افزود: مردم پایه بودن اقتصاد موضوع مهمی است. از بخش خصوصی و مردم در بخش اقتصاد باید حمایت شود. در همه برنامه‌های توسعه آمده که دولت متصدی نباشد؛ بلکه ناظر باشد. دولت باید سه نقش هدایتگری، حمایتگری و نظارت فعال داشته باشد و اگر کار به بخش خصوصی واگذار شد، دولت از نقش تصدی‌گری به نظارتی و توانمندسازی بخش خصوصی تبدیل می شود. کار رها نمی‌شود؛ بلکه باید از بخش خصوصی حمایت کرد، سیاست اصلل ۴۴ همچنان پابرجاست و باید اجرا شود. اگر این سیاست در برخی موارد درست اجرا نشده، به دلیل اشتباه بودن این سیاست نیست.

برای حل مشکلات اقتصادی منتظر دولت ومجلس بعدی نمی‌مانیم

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما با مشکلات اقتصادی مواجه هستیم؛ باید مشکل اقتصادی را و راه حل آن را شناخت و با تصمیم راه‌حل‌ها را اجرایی کرد. راه حل دولت این است که برای مشکلات چاره کرد نه این‌که بگوییم دولت و مجلس بعدی چاره جویی کند. دانشگاه‌های ما و اساتید باید مشکلات را بشناسند. نظام مسائل را باید شناخت و دنبال حل مسائل بود. دولت مصمم به حل این مسائل است و نگاه ما در پروژه‌های نیمه تمام هم این است که باید کار تمام شود، به نام هرکسی می‌خواهد تمام شود. بگذارید کار تمام شود و مسائل حاشیه‌ای نباید ما را از انجام کارها باز دارد. ما قادر به حل این مشکلات هستیم. در کشور ۱۰۱ هزار عضو هیات علمی داریم. این سرمایه عظیمی در کشور است و کارهای بزرگی می‌تواند برای رفع مشکلات انجام دهد. حتما دستگاه‌های اداری ما، دولت و مجلس باید از نظرات علمی صاحب نظران استفاده کنند.

دولت هم اصلاحات ساختاری و هم اصلاحات رفتاری را پیگیری می‌کند

وی گفت: هم در اصلاح ساختارها و هم در اصلاح رفتارها تلاش می‌کنیم. برخی مشکلات مربوط به ساختارها و برخی اشکالات مربوط به رفتارهاست که هر دو باید اصلاح شود. دولت مصمم است که هم اصلاحات ساختاری کند و هم اصلاحات رفتاری را پیگیری می‌کند تا به پیشرفت کشور، رشد اقتصادی و عدالت اقتصادی منجر شود.

محورهای این همایش اصلاح ساختار نظام سیاست‌گذاری اقتصادی، اصلاح ساختار حکمرانی بر مبنای داده، اصلاح ساختارها و رفع ناترازی ها در نظام مالی (بانک و ارز)، اصلاح ساختارها و رفع ناترازی ها در نظام مالیاتی-رفاهی، اصلاح ساختارها و رفع ناترازی ها در نظام بودجه‌ریزی، اصلاح حکمرانی و رفع ناترازی‌ها در حوزه انرژی و محور ویژه همایش جانمایی جدید اقتصاد ایران در عرصه بین‌الملل است.

در روز نخست همایش چهار پنل با موضوع اصلاح ساختار نظام سیاست‌گذاری اقتصادی، اصلاح ساختار حکمرانی بر مبنای داده، جانمایی جدید اقتصاد ایران در عرصه بین‌الملل و اصلاح ساختارها و رفع ناترازی‌ها در نظام مالی (ارز) با حضور صاحبنظران اقتصادی و نخبگان این حوزه برگزار می‌شود.

اصلاح حکمرانی و رفع ناترازی‌ها در حوزه انرژی و اصلاح ساختارها و رفع ناترازی‌ها در نظام مالیاتی-رفاهی عنوان دو پنل دیگری است که در روز دوم همایش برگزار می‌شود.

در این روز همچنین دو پنل دیگر با عناوین اصلاح ساختارها و رفع ناترازی‌ها در نظام بودجه‌ریزی و اصلاح ساختارها و رفع ناترازی‌ها در نظام مالی (بانک) برگزار می‌شود.

ارائه گزارش جمع‌بندی همایش توسط دبیر اجرایی همایش و میزگرد با حضور روسای پنل‌ها از برنامه‌های پایانی همایش اقتصاد ایران خواهد بود. رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر امور اقتصادی و دارایی سخنرانان مراسم اختتامیه این همایش هستند.

نویسنده : مجتبی سلگی | منبع خبر : پایگاه خبری اعتدال آنلاین
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.